Jury:
Kuryłowicz & Associates, Sędzia Honorowy

prof. dr hab inż. arch. Ewa Kuryłowicz

prof. dr hab. inż. arch. Ewa Maria Kuryłowicz

Kierowniczka Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, profesor tytularny od 2014 r., wiceprezes i generalny projektant autorskiej pracowni architektury Kuryłowicz & Associates, przewodnicząca Rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza.
Laureatka medalu SARP Bene Merentibus 2015 i złotej odznaki SARP 2017. Sędzia SARP, juror w krajowych i międzynarodowych konkursach architektonicznych, Przewodnicząca Zespołu Koordynacyjnego Sędziów Konkursowych SARP w  kadencji 2015-2019. Ekspert ACE ds. Projektowania Uniwersalnego w latach 2005-2008. Konsultant Uniwersytetu Warszawskiego  ds. projektowania uniwersalnego w latach 1996-2012. Współautorka (ze Stefanem Kuryłowiczem) książki „Pasja i Pragmatyzm. Człowiek, Architektura, wolność” (2010) oraz wielu innych publikacji w pismach, magazynach i w materiałach  konferencji tematycznych, w których brała udział jako prelegentka i/lub panelistka.
Recenzentka prac doktorskich i habilitacyjnych Wydziałów Architektury Politechnik: Gdańskiej, Krakowskiej, Gliwickiej, Wrocławskiej, Warszawskiej. Promotorka ponad 120 dyplomów magisterskich i 50 inżynierskich na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, z których ponad 10 otrzymało nagrody krajowe i uczelniane.
Członkini Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk.

KWK Promes, Sędzia Honorowy

Robert Konieczny

Robert Konieczny

Architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 1996 roku uzyskał certyfikat New Jersey Institute of Technology. Szef biura KWK Promes powstałego w 1999 roku. W 2012 roku został niezależnym ekspertem Fundacji Miesa van der Rohe.

Najważniejsze nagrody:
W 2016 roku projekt Muzeum Narodowego – Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie został uznany Najlepszym Budynkiem Świata 2016 w międzynarodowym konkursie World Architecture Festival. Nagroda ta pierwszy raz w historii trafiła do Polski. Ten sam projekt zdobył również w 2016 roku pierwszą nagrodę, uzyskując tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Europy w konkursie European Prize for Urban Public Space przyznawanym przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB).
Szczególnym wyróżnieniem dla Projektanta jest tytuł Najlepszego Domu Świata dla Arki Koniecznego w ogólnoświatowym konkursie Wallpaper Design 2017.
Konieczny był dwunastokrotnie nominowany do Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe.
Jest laureatem prestiżowej nagrody House of the Year 2006 za projekt Domu Aatrialnego, zwyciężając w konkursie portalu World Architecture News na najlepszy dom mieszkalny na świecie.

Najnowsze nagrody:
W 2019 roku Unikato oraz Centrum Dialogu Przełomy zostały laureatami w konkursie Laka Design That Educates Award 2019.
W tym samym roku Dom Po Drodze uzyskał nagrodę German Design Award Special 2019, a Dom Kwadrantowy został zwycięzcą w konkursie Architizer A + Awards.

Małeccy Studio Projektowe, Sędzia Honorowy

Wojciech Małecki

Wojciech Małecki

W 1995 ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Od 1997 wraz z żoną Joanną prowadzi wspólną pracownię MAŁECCY biuro projektowe. Laureat w konkursie na Centrum Kulturalne i Religijne w Japonii (1995). Zdobył m.in. wyróżnienie w konkursie Architektura Roku 2011 za Wnętrze Centrum Konferencyjnego ING; wyróżnienie w konkursie Architektura Roku 2012 za Zespół Mieszkaniowy Enklawa Modernistyczna w Katowicach; wyróżnienie w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną 2013 za Zespół Sportowy Bażantowo w Katowicach. Współautor nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach (nagrody w 2018 roku: Bryła Roku, Grand Prix Nagrody Architektonicznej Polityki, Grand Prix SARP, Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2018, Najlepszy Obiekt i Najlepsze Wnętrze w konkursie Architektura Roku SARP 2018) i nowego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, a także przebudowy Ambasady RP w Abudży, Kopenhadze, Sztokholmie, nowej Rezydencji Ambasadora RP w Sztokholmie, Konsulatu RP w Winnicy, Instytutu Polskiego w St. Petersburgu. Wieloletni członek Zarządu SARP Katowice,

SARP Warszawa

mgr inż. arch. Justyna Biernacka

Mgr inż. arch. Justyna Biernacka

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, doktorantka Kolegium Zarządzania i Finansów SGH. Wiceprezeska ds. przestrzeni miasta w Fundacji PRZESTRZENIE, Sustainability Managing Partner w Materiality. W swojej pracy łączy doświadczenia projektowe, biznesowe i społeczne. Prowadzi działalność́ doradczą z zakresu zielonego budownictwa oraz strategii zarządzania zagadnieniami zrównoważonego rozwoju w biznesie. Posiada certyfikaty LEED AP BD+C (Green Building Council) oraz Passive House Ceritified Designer (Passivhaus Institut Darmstadt). Należy do Izby Architektów RP. Pełnomocniczka Zarządu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich ds. Zrównoważonej Architektury (od 2016 r.), przewodnicząca Koła Zrównoważonej Architektury, członkini zespołu eksperckiego ds. Warszawskich Centrów Lokalnych.

Politechnika Krakowska

prof. dr hab. inż. arch. Wacław Celadyn

prof. dr hab. inż. arch. Wacław Celadyn

Profesor zwyczajny, dyrektor Instytutu Projektowania Budowlanego  Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i kierownik Katedry Budownictwa Ogólnego i Materiałów Budowlanych. Były prorektor Politechniki Krakowskiej. Architekt, urbanista, autor lub współautor kilkudziesięciu projektów architektonicznych i urbanistyczno-architektonicznych, w większości zrealizowanych w Polsce, Kanadzie i USA. Laureat kilku nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych krajowych i zagranicznych. Autor kilkudziesięciu publikacji w zakresie architektury. Członek m.in. Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN, Royal Architectural Institute of Canada, Izby Architektów RP i SARP.

ALUPROF S.A.

Elżbieta Dziubak

Elżbieta Dziubak

Generalny Architekt ALUPROF S.A. Od ponad 24 lat pracuje w Aluprof S.A., prowadzi liczne spotkania i wykłady dla środowiska architektów i inżynierów budownictwa, a każdego roku akademickiego również specjalny wykład w tematyce konstrukcji systemów Aluprof dla dyplomantów na Wydziale Architektury Politechniki w Gdańsku.
Członek Izby Architektów RP od początku jej założenia, od kilku kadencji Sekretarz w Komisji Egzaminacyjnej i Kwalifikacyjnej Mazowieckiej Izby Architektów RP.

Forbo Flooring Polska

Jakub Kuszewski

Jakub Kuszewski

Prezes firmy Forbo Flooring Polska, która jest liderem w produkcji zrównoważonych rozwiązań podłogowych i częścią szwajcarskiej Grupy Forbo. Od ponad 25 lat związany z branżą budowlaną. Ekspert rozwiązań podłogowych dostępnych na rynku. Inicjator członkostwa Forbo Flooring w PLGBC (jedna z firm założycielskich Stowarzyszenia). Propagator zrównoważonego rozwoju w budownictwie w Polsce. Absolwent Wydziału Zarządzania na Politechnice Lubelskiej, INSEAD Fontainebleau oraz London Business School. Uczestnik wielu prestiżowych szkoleń biznesowych m.in. w Holandii, Anglii, Francji, oraz Szwajcarii.

Kuryłowicz & Associates

Jakub Lewkowicz

Jakub Lewkowicz

Ukończył Wydział Architektury i Urbanistyki Politechniki Białostockiej w 2005 roku oraz studia Executive MBA na Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i Vienna Institute for Economic Studies w 2011 roku. Praca dyplomowa „Kompleksowe zarządzanie jakością w pracowni architektonicznej” powstała przy współpracy z prof. dr hab. Andrzejem J. Blikle. Pracę zawodową rozpoczął w 2005 roku w duńskiej pracowni architektonicznej Bjerg Arkitektur A/S. W 2008 roku stowarzyszenie duńskich architektów Akademisk Arkitektforening przyznało mu tytuł Arkitekt M.A.A., a od 2011 roku pracuje w Kuryłowicz & Associates

Arup

Bartosz Marcol

Bartosz Marcol

Starszy konsultant ds. Zrównoważonego rozwoju w firmie Arup Polska Sp. z o.o. Inżynier z kilkuletnim doświadczeniem specjalizujący się w kreowaniu środowiska wewnętrznego wysokiej jakości oraz instalacjach HVAC. Absolwent Politechniki Śląskiej i Duńskiego Uniwersytetu Technicznego. Od początku kariery zawodowej związany ze zrównoważonym budownictwem. Jako jeden z pierwszych na świecie uzyskał akredytację WELL Accredited Professional (WELL AP) na początku 2016 roku. Posiada również akredytację WELL Faculty, skupiającą się na funkcji dydaktycznej zrównoważonego budownictwa. Doradca w zakresie certyfikacji WELL oraz wdrażaniu rozwiązań skierowanych na zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników budynków. Dodatkowo wykonuje analizy dostępności światła dziennego, komfortu termicznego oraz symulacji energetycznych w budynkach. Posiada doświadczenie w ankietyzacji jakości środowiska wewnętrznego oraz zadowolenia z miejsca pracy. Autor artykułów m in. w czasopismach Architektura Murator, BPCC Kontakt Magazine i Cyrkulacje.

WSP Polska

Ewa Kowalska-Ocneanu

Ewa Kowalska-Ocneanu

Ewa jest szefem działu zrównoważonego rozwoju WSP Polska z ponad 25-letnim doświadczeniem w działaniach związanych ze zrównoważonym rozwojem i środowiskiem, głównie w sektorach budownictwa, sieci handlowych i nieruchomości. Pracowała dla wielu firm międzynarodowych, doradzając w zakresie zielonego budownictwa, zrównoważonego rozwoju, zarządzania odpadami, efektywności energetycznej i CSR.Ewa jest asesorem BREEAM International, BREEAM Accredited Professional oraz audytorem BREEAM In-Use. Pomaga klientom w uzyskiwaniu zielonych certyfikatów w Polsce i regionie Europy Środkowej. Jej doświadczenie obejmuje również zarządzanie projektami oraz doradztwo w zakresie zrównoważonego rozwoju miast. Będąc bezpośrednio zaangażowaną w ponad 60 projektów obejmujących obiekty biurowe, handlowe, przemysłowe, mieszkaniowe oraz hotelowe, Ewa jest jednym z najbardziej doświadczonych specjalistów w zakresie zrównoważonego budownictwa w Polsce.

Politechnika Śląska

dr inż. arch. Aleksandra Witeczek

Dr inż. arch. Aleksandra Witeczek

Adiunkt w Katedrze Projektowania Architektonicznego na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W działalności naukowej i projektowej koncentruje się na problematyce współczesnej zrównoważonej architektury oraz restrukturyzacji obiektów poprzemysłowych i rewitalizacji terenów zdegradowanych (typu blackfield, brownfield i greyfield).

Kategorie konkursowe:

Kategoria 1: Najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny certyfikowany

W tej kategorii mogą startować obiekty, które w okresie 06.2017-06.2019 zostały zrealizowane lub certyfikowane jako nowo powstałe budynki. W tej kategorii mogą startować wyłącznie obiekty, które oficjalnie posiadają certyfikat oceny wielokryterialnej (może on zostać zweryfikowany na oficjalnej stronie jednostki certyfikującej).

Wymagania:

 • opis budynku według udostępnionego przez PLGBC formularza
 • minimalnie jeden rzut zagospodarowania terenu i rzut typowej kondygnacji oraz wizualizacja lub zdjęcie ilustrujące koncept – forma graficzna dowolna, całkowita liczba tych plików: maksimum 10 plików po maksimum 5 MB każdy
 • Green Checklist lub Scorecard wraz z podsumowaniem wyników

Kategoria 2: Najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny bez certyfikatu (bądź precertyfikowany)

W tej kategorii mogą startować obiekty zrealizowane w okresie 06.2017-06.2019, ubiegające się dopiero o certyfikat, precertyfikowane/interim (BREEAM, DGNB, HQE, LEED, WELL) bądź też budynki, które nie będą certyfikowane, lecz posiadają szczególne wartości wyróżniające je pod względem zarówno zrównoważonego rozwoju, jak i architektonicznym.

Wymagania:

 • opis budynku według udostępnionego przez PLGBC formularza
 • minimalnie jeden rzut zagospodarowania terenu i rzut typowej kondygnacji oraz wizualizacja lub zdjęcie ilustrujące koncept – forma graficzna dowolna, całkowita liczba tych plików: maksimum 10 plików po maksimum 5 MB każdy
 • Symulacja Green Checklist lub Scorecard będzie dodatkowym atutem

Kategoria 3: Najlepszy projekt ekologiczny

Do tej kategorii mogą być zgłaszane niezrealizowane jeszcze projekty obiektów ekologicznych (lub projekty ideowe, nieprzewidziane do realizacji), wykonane w okresie 06.2017-06.2019, oraz obiekty będące w trakcie budowy. W tej kategorii mogą startować profesjonaliści oraz studenci (oceniani osobno).

Wymagania:

 • opis budynku według udostępnionego przez PLGBC formularza
 • minimalnie jeden rzut zagospodarowania terenu i rzut typowej kondygnacji oraz wizualizacja lub zdjęcie ilustrujące koncept – forma graficzna dowolna, całkowita liczba tych plików: maksimum 10 plików po maksimum 5 MB każdy

Kategoria 4: Najlepsza ekologiczna zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna

W tej kategorii mogą startować zrealizowane w okresie 06.2017-06.2019 budynki w zabudowie mieszkaniowej wielorodzinnej, certyfikowane, ubiegające się o certyfikat, bądź też budynki, które nie będą certyfikowane, lecz posiadają szczególne wartości wyróżniające je pod względem zrównoważonego rozwoju, jak i architektonicznym.

Wymagania:

 • opis budynku według udostępnionego przez PLGBC formularza
 • minimalnie jeden rzut zagospodarowania terenu i rzut typowej kondygnacji oraz wizualizacja lub zdjęcie ilustrujące koncept – forma graficzna dowolna, całkowita liczba tych plików: maksimum 10 plików po maksimum 5 MB każdy
 • Green Checklist lub Scorecard (dla budynków podlegających certyfikacji)

Kategoria 5: Najlepsza ekologiczna rozbudowa / modernizacja / renowacja

W tej kategorii mogą startować budynki modernizowane, rozbudowywane lub poddane renowacji w okresie 06.2017-06.2019. Mogą to być obiekty certyfikowane, ubiegające się o certyfikat, precertyfikowane/interim, bądź też budynki, które nie będą certyfikowane, lecz posiadają szczególne wartości wyróżniające je pod względem zrównoważonego rozwoju, jak i architektonicznym.

Wymagania:

 • opis budynku według udostępnionego przez PLGBC formularza
 • minimalnie jeden rzut zagospodarowania terenu i rzut typowej kondygnacji oraz wizualizacja lub zdjęcie ilustrujące koncept – forma graficzna dowolna, całkowita liczba tych plików: maksimum 10 plików po maksimum 5 MB każdy
 • Green Checklist lub Scorecard (dla budynków podlegających certyfikacji)

Kategoria 6: Najlepszy zrealizowany ekologiczny budynek sektora publicznego

W tej kategorii mogą startować zrealizowane w okresie 06.2017-06.2019 budynki należące do sektora publicznego certyfikowane, ubiegające się o certyfikat, precertyfikowane/interim, bądź też budynki, które nie będą certyfikowane, lecz posiadają szczególne wartości wyróżniające je pod względem zarówno zrównoważonego rozwoju, jak i architektonicznym.

Wymagania:

 • opis budynku według udostępnionego przez PLGBC formularza
 • minimalnie jeden rzut zagospodarowania terenu i rzut typowej kondygnacji oraz wizualizacja lub zdjęcie ilustrujące koncept – forma graficzna dowolna, całkowita liczba tych plików: maksimum 10 plików po maksimum 5 MB każdy
 • Green Checklist lub Scorecard (dla budynków podlegających certyfikacji)

Kategoria 7: Najlepsze zrównoważone wnętrze

W tej kategorii mogą startować wnętrza (np. biura, powierzchnie handlowe) zrealizowane w okresie 06.2017-06.2019, certyfikowane, ubiegające się o certyfikat, bądź też wnętrza, które nie są certyfikowane, lecz posiadają szczególne wartości wyróżniające je pod względem zrównoważonego rozwoju.

Wymagania:

 • opis budynku według udostępnionego przez PLGBC formularza
 • minimalnie jedna wizualizacja lub zdjęcie ilustrujące koncept – forma graficzna dowolna

Kategoria 8: Green Product of the Year

Do tej kategorii mogą być zgłaszane zrównoważone produkty i systemy związane z szeroko pojętym budownictwem, bądź też zielone technologie dla budownictwa, które zasługują na szczególną uwagę.

Wymagania:

 • opis produktu według udostępnionego przez PLGBC formularza
 • wizualizacja bądź zdjęcie produktu

Kategoria 9: Najlepsza ekologiczna inicjatywa miejska/gminna

Do tej kategorii mogą być zgłaszane inicjatywy miejskie na polu zrównoważonego rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa zrównoważonego, które mogą wykazać przynajmniej częściowe efekty wdrożeniowe w okresie 06.2017-06.2019.

Wymagania:

 • opis inicjatywy według udostępnionego przez PLGBC formularza